Tirgus “Džetta”

Autors:
Andris Uškāns
Publicēts:
09.10.2020.
Lasīšanas laiks:
2 minūtes

XIX gadsimta vidū pilsētas sabiedriskais un adminitratīvais centrs pārvietojās no Vecpilsētas uz Augšpilsētu, kur tas atrodas arī šobrīd. Vecpilsētā palika katoļu baznīca, kura jaunajā centrā pareizticīgajai administrācijai nebija vajadzīga, cietums, skola un tirgus. Pēdējo tika nolemts pārcelt tuvāk, taču centieni beidzās ar neveiksmi. Tirgotāji uz jauno tirgu esot atteikušies braukt, tāpēc pēc dažiem nesekmīgiem mēģinājumiem pilsētas administrācija piekritusi atstāt tirgu vecajā vietā, kur tas atrodas arī šodien.

Sākot ar XX gadsimta sākumu un īpaši – padomju gados, pilsēta ievērojami auga un Vecpilsēta pamazām zaudēja savu tirdzniecības funkciju. Arī pēc padomju varas sabrukuma pilsētā joprojām bija tikai viens tirgus un arī vienīgais tirdzniecības centrs atradās Vecpilsētā.

1994. g. pilsētas centrā tika izbrīvēta vieta jaunam privātam tirgus laukumam. Rēzeknes tirgū Latgales ielā lopkopības produktu ir pa pilnam. Rēzeknieši iepirkties arvien biežāk iet uz tirgu. Ar vienu tirgu rēzekniešiem kļuvis par maz. Pulkveža Brieža, Dārzu un Baznīcas ielas rajonā 0,5 hektāru platībā tiek ierīkots jauns tirgus. Vietējā uzņēmējfirma tirgus laukumu noklājusi ar asfaltu, uzcēlusi tam apkārt žogu, būvē paviljonus un dara visu, lai jau šomēnes jauno tirgu atvērtu[1].

Jaunais tirgus drīz vien iekaroja piekrišanu pilsētnieku vidū. Tai pat laikā, pateicoties netālu esošajai autoostai, Centrāltirgu turpināja apmeklēt apkārtējo lauku teritoriju iedzīvotāji, taču savu agrāko nozīmi tas pamazām sāka zaudēt un priekšplānā pārliecinoši izvirzījās jaunais tirgus.

Tā tas bija līdz 2003. gadam, kad tirgus teritorijā tika uzbūvēti divi tirdzniecības centri – veikals “Maxima” un tirgus paviljons “Džetta”. Tirgus klasiskajā izpratnē saruka līdz dažām nojumēm brīvajā no abiem tirdzniecības centriem un auto stāvvietām placītī.

Tirgus “Džetta” paviljons ir interesants apskates objekts, jo tas sevī ir saglabājis pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu nogales vai šī gadsimta sākotnes gaisotni, ienākot paviljonā rodas iespaids, ka esi iekāpis pilnīgi citā laikmetā un kultūrtelpā. Mūsu valstī šādas vietas jau ir kļuvušas par retumu un līdzīgas izjūtas intensīvāk kā “Džettā” šodien var piedzīvot vien dažās Austrumeiropas valstīs.

Adrese: Dārzu iela 16


[1] Gurgons J. 1994. Rēzeknē būs otrs tirgus. Diena, Nr.108 (10.05.1994)