Ķīnieši un Rēzekne

Autors:
Andris Uškāns
Publicēts:
09.10.2020.
Lasīšanas laiks:
2 minūtes

1920. gada janvārī, kad lielākā daļa Latvijas teritorijas jau bija latviešu un to sabiedroto kontrolē, Rēzeknes tuvumā tika pulcētas labākās lielinieku kaujas vienības, tostarp arī sevišķu uzdevumu sarkano komunāru pulks. Tas sastāvēja no vāciešiem, ķīniešiem, kā arī no īpašas vienības, kura esot bijusi izveidota no bijušajām ielasmeitām, tā dēvētā Trocka gvarde. Šīs lielinieku vienības bija izslavētas ar savu nežēlību, piemēram, atrodoties aizmugurē sarkanarmiešu vienībām, tās šāva bēgošos karavīrus; bez tam, ķīnieši pirms kaujas esot lietojuši opiju un kokaīnu, un pildījuši kaujas uzdevumus nekritiski un neatlaidīgi.

Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzija, 20. gs. 30. gadi. Pie šīs ēkas esot gājuši bojā sarkanie ķīniešu komunāri. Latgales Kultūrvēstures muzeja krājums.

Landesvēra (vācu zemessardzes) un Ventspils 2. kājnieku pulka vienības ieņēma Rēzekni 21. janvāra rītā, saņemot gūstā arī ķīniešu rotu. Ar to saistīta kāda Padomju laika piemiņas plāksne, kura vēsta par to, ka 1920. gada 20. janvārī šeit krita, aizstāvot Padomju varu, 16 ķīniešu patriotu. Konkrēts ķīniešu skaits nav skaidri zināms, dažādos avotos minēti no 16 līdz 20. Starp viņiem arī bijuši krievi, dažos avotos minēts, ka arī latvieši. Nav skaidri zināmi nedz viņu nāves apstākļi, nedz kas notika ar kritušajiem. Toties ir zināmi ķīniešu pēdējie vārdi skaidrā krievu valodā: Mūsu mašīna strādā, mēs kalpojam padomēm!.

Adrese: Atbrīvošanas aleja 56